| Motor Type | V12 |
| Displacement (cc/Cid) | 5935 cm³ / 362 in³ |
| Number of Valves | 48 |
| Power | 510hp / 375kW @ rpm |
| Torque | Nm / 0lb ft @ rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 6AMT |
| Length (cm/inches) | cm / 0 in |
| Width (cm/inches) | cm / 0 in |
| Height (cm/inches) | cm / 0 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 274 cm / 107.9 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 80 L / 21.1 gal (US) |