| Motor Type | V8 |
| Displacement (cc/Cid) | 4439 cm³ / 271 in³ |
| Number of Valves | 32 |
| Power | 659hp / 485kW @ 6800rpm |
| Torque | 819Nm / 604lb ft @ 3800rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 6MT |
| Length (cm/inches) | 436 cm / 171.7 in |
| Width (cm/inches) | 191 cm / 75.2 in |
| Height (cm/inches) | cm / 0 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 254 cm / 100 in |
| Weight (kg / lbs) | 1275 kg / 2811 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 73 L / 19.3 gal (US) |