| Motor Type | V8 |
| Displacement (cc/Cid) | 5461 cm³ / 333 in³ |
| Number of Valves | 32 |
| Power | 544hp / 400kW @ 5500rpm |
| Torque | 760Nm / 560lb ft @ 2000rpm |
| Layout | 4 Wheel Drive |
| Gearbox | 7AMT |
| Length (cm/inches) | 467 cm / 183.9 in |
| Width (cm/inches) | 176 cm / 69.3 in |
| Height (cm/inches) | 193 cm / 76 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 285 cm / 112.2 in |
| Weight (kg / lbs) | 2550 kg / 5622 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 480 L / 17 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 96 L / 25.4 gal (US) |