| Motor Type | 6 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 2584 cm³ / 158 in³ |
| Number of Valves | 12 |
| Power | 145hp / 107kW @ 5900rpm |
| Torque | 189Nm / 139lb ft @ 4000rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 5MT |
| Length (cm/inches) | 450 cm / 177.2 in |
| Width (cm/inches) | 169 cm / 66.5 in |
| Height (cm/inches) | 138 cm / 54.3 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 250 cm / 98.4 in |
| Weight (kg / lbs) | 1280 kg / 2822 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 60 L / 15.9 gal (US) |