| Motor Type | 4 cyl |
| Displacement (cc/Cid) | 1350 cm³ / 82 in³ |
| Number of Valves | |
| Power | 79hp / 58kW @ 6000rpm |
| Torque | 110Nm / 81lb ft @ 3500rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 5MT |
| Length (cm/inches) | 398 cm / 156.7 in |
| Width (cm/inches) | 159 cm / 62.6 in |
| Height (cm/inches) | 137 cm / 53.9 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 245 cm / 96.5 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 50 L / 13.2 gal (US) |