| Motor Type | V12 |
| Displacement (cc/Cid) | 2995 cm³ / 183 in³ |
| Number of Valves | 48 |
| Power | 525hp / 386kW @ 12300rpm |
| Torque | 333Nm / 246lb ft @ 9500rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 6MT |
| Length (cm/inches) | 430 cm / 169.3 in |
| Width (cm/inches) | 214 cm / 84.3 in |
| Height (cm/inches) | 90 cm / 35.4 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 278 cm / 109.4 in |
| Weight (kg / lbs) | 595 kg / 1312 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | L / 0 gal (US) |