| Motor Type | Inline 4 |
| Displacement (cc/Cid) | 1498 cm³ / 91 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 367hp / 270kW @ 5400rpm |
| Torque | 555Nm / 409lb ft @ 1500rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 2AT |
| Length (cm/inches) | 469 cm / 184.6 in |
| Width (cm/inches) | 194 cm / 76.4 in |
| Height (cm/inches) | 171 cm / 67.3 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 273 cm / 107.5 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 448 L / 15.8 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 52 L / 13.7 gal (US) |