| Motor Type | 4 cyl Boxer |
| Displacement (cc/Cid) | 1362 cm³ / 83 in³ |
| Number of Valves | 8 |
| Power | 77hp / 57kW @ 6400rpm |
| Torque | 103Nm / 76lb ft @ 3600rpm |
| Layout | 4 Wheel Drive |
| Gearbox | 4MT |
| Length (cm/inches) | 400 cm / 157.5 in |
| Width (cm/inches) | 150 cm / 59.1 in |
| Height (cm/inches) | 143 cm / 56.3 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 245 cm / 96.5 in |
| Weight (kg / lbs) | 930 kg / 2050 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 45 L / 11.9 gal (US) |