| Motor Type | Inline 4 |
| Displacement (cc/Cid) | 1997 cm³ / 122 in³ |
| Number of Valves | |
| Power | 205hp / 151kW @ rpm |
| Torque | 325Nm / 240lb ft @ rpm |
| Layout | Front Wheel Drive / 4 Wheel Drive |
| Gearbox | 6MT, 6AT |
| Length (cm/inches) | 481 cm / 189.4 in |
| Width (cm/inches) | 190 cm / 74.8 in |
| Height (cm/inches) | 186 cm / 73.2 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 275 cm / 108.3 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | L / 0 gal (US) |