| Motor Type | Inline 4 |
| Displacement (cc/Cid) | 1490 cm³ / 91 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 140hp / 103kW @ 4500rpm |
| Torque | 225Nm / 166lb ft @ 1500rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | CVT |
| Length (cm/inches) | 458 cm / 180.3 in |
| Width (cm/inches) | 194 cm / 76.4 in |
| Height (cm/inches) | 167 cm / 65.7 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 272 cm / 107.1 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 52 L / 13.7 gal (US) |