| Motor Type | Inline 4 |
| Displacement (cc/Cid) | 658 cm³ / 40 in³ |
| Number of Valves | 8 |
| Power | 40hp / 29kW @ rpm |
| Torque | 53Nm / 39lb ft @ rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 5MT |
| Length (cm/inches) | 330 cm / 129.9 in |
| Width (cm/inches) | 140 cm / 55.1 in |
| Height (cm/inches) | 138 cm / 54.3 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 231 cm / 90.9 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | L / 0 gal (US) |