| Motor Type | Inline 4 |
| Displacement (cc/Cid) | 1490 cm³ / 91 in³ |
| Number of Valves | |
| Power | 163hp / 120kW @ 5400rpm |
| Torque | 250Nm / 184lb ft @ 1500rpm |
| Layout | Front Wheel Drive |
| Gearbox | 6MT |
| Length (cm/inches) | 459 cm / 180.7 in |
| Width (cm/inches) | 193 cm / 76 in |
| Height (cm/inches) | 168 cm / 66.1 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 271 cm / 106.7 in |
| Weight (kg / lbs) | kg / 0 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 52 L / 13.7 gal (US) |