| Motor Type | V8 |
| Displacement (cc/Cid) | 4942 cm³ / 302 in³ |
| Number of Valves | 16 |
| Power | 299hp / 220kW @ 5250rpm |
| Torque | 435Nm / 321lb ft @ 4000rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 4AT |
| Length (cm/inches) | 495 cm / 194.9 in |
| Width (cm/inches) | 187 cm / 73.6 in |
| Height (cm/inches) | 145 cm / 57.1 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 279 cm / 109.8 in |
| Weight (kg / lbs) | 1696 kg / 3739 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | 460 L / 16.2 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 68 L / 18 gal (US) |