| Motor Type | Inline 4 |
| Displacement (cc/Cid) | 1299 cm³ / 79 in³ |
| Number of Valves | 8 |
| Power | 67hp / 49kW @ 5200rpm |
| Torque | 104Nm / 77lb ft @ 2800rpm |
| Layout | Rear Wheel Drive |
| Gearbox | 3MT |
| Length (cm/inches) | 400 cm / 157.5 in |
| Width (cm/inches) | 149 cm / 58.7 in |
| Height (cm/inches) | 139 cm / 54.7 in |
| Wheelbase (cm/inches) | 238 cm / 93.7 in |
| Weight (kg / lbs) | 885 kg / 1951 lb |
| Trunk Volume (dm3 / cu ft (US)) | L / 0 ft³ |
| Tank Capacity (l / gal (US)) | 41 L / 10.8 gal (US) |